روتر چیست؟

اگر روتر را بخواهیم از نظر لغوی معنا کنیم می توانیم به آن مسیر یاب بگوییم. این روتر ها یا مسیر یاب ها تجهیزات فیزیکی هستند که چندین شبکه بی سیم یا کابلی را به یکدیگر متصل می کنند. و این همان تجهیزی است که در اینترنت مشخص می کند بسته های اطلاعاتی از کدام مسیر به مقصد برسند و در نهایت رسیدن آن به مقصد را کنترل می کند از نظر فنی یک روتر یک گذرگاه لایه ۳ است یعنی روتر های کابلی یا بی سیم شبکه ها را مانند یک گذرگاه به یکدیگر متصل می نمایند و این لایه همان لایه در مدل معروف شبکه یا مدل OSI است.

شبکه های خانگی معمولاً از یک IP یا پروتکل اینترنت استفاده می کنند که می تواند کابلی یا بی سیم باشد. پروتکل IP معمول ترین لایه مورد استفاده در لایه های OSI است. یک روتر IP مانند مودم های DSL یا مودم های کابلی سرعت بالا شبکه خانگی LAN را به شبکه WAN اینترنت متصل می کند.

با جمع آوری و نگهداری اطلاعات مربوط به پیکربندی در یک حافظه که به آن جدول مسیریابی می گویند، روترها توانایی فیلتر ترافیک ورودی و خروجی بسته به IP فرستنده و گیرنده را دارند. بعضی روتر ها به شبکه های خانگی امکان آپدیت جدول مسیریابی از طریق یک مرورگر اینترنتی را می دهند. روتر های باند پهن وظایف یک روتر را با عملکرد یک سوئیچ و فایروال در یک واحد ترکیب کرده اند.

کاربرد
هنگامیکه چند رهیاب در شبکه های به هم پیوسته استفاده می شوند،رهیاب میتواند با استفاده از یک پروتکل مسیریابی پویا اطلاعاتی درباره ی آدرس مقصد تبادل کند همچنین در شبکه های به هم پیوسته بین هر دو سیستم یک جدول مسیریابی از مسیرهای ترجیحی می سازد.

رهیاب می تواند رابط هایی برای انواع اتصالات فیزیکی شبکه داشته باشد،مانند کابل های مسی، فیبر نوری یا انتقال بی سیم. سیستم عامل آن میتواند استانداردهای پروتکل های ارتباطی مختلف شبکه را نیز پشتیبانی کند. هر رابط شبکه توسط نرم افزارهای مخصوص برای فعال سازی بسته های داده استفاده میشود .به این منظور که بسته های داده بتوانند از یک پروتکل انتقالی سیستم به سیستم دیگر منتقل شوند.

رهیاب ها همچنین می توانند به عنوان متصل کننده ی یک یا چند گروه از دستگاه های کامپیوتری نیز استفاده شوند.به این گروه های منطقی کامپیوتری زیر شبکه میگوییم که هر کدام پیشوند شبکه ای متفاوتی دارند. پیشوندهای شبکه ثبت شده در جدول مسیریابی لزوما به صورت مستقیم اتصالات فیزیکی رابط ها را نمایش نمی دهند.