نصب و راه اندازی شبکه وایرلس

در تکنولوژی Wireless به جای کابل از امواج رادیویی، مادون قرمز و مایکروویو  برای انتقال اطلاعات بین دستگاه ها استفاده می گردد. در این تکنولوژی اطلاعات با کمک این  فناوری که مدولاسیون نامیده می شود در نقطه ای که اطلاعات را ارسال میکند تبدیل به امواج شده و به سمت مقصد ارسال می شود. سپس در نقطه گیرنده امواج مجددا نبدیل به دیتا شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

 مزایای تکنولوژی وایرلس

راه اندازی آسان: راه اندازی شبکه های وایرلس به علت اینکه نیاز به نصب داکت و پریز و کابل کشی ندارد با سرعت و سهولت بیشتری راه اندازی می شود.

قابلیت تحرک: در سیستم های کابلی امکان حرکت و جابجایی وجود ندارد. دستگاه ها برای اتصال به شبکه باید در کنار پریز ها قرار بگیرند. در شبکه های بی سیم به علت اینکه اطلاعات از طریق امواج منتقل می شوند می توانند براحتی در منطقه هایی که تحت پوشش قرار دارد به شبکه متصل گردیده و حرکت کنند.

قابلیت گسترش آسان: در سیستم کابلی برای اضافه کردن کلاینت ها باید برای آنها کابل جداگانه کشیده و پریز نصب گردد. اما در سیستم وایرلس اضافه کردن کلاینت تنها با قرار دادن کارت شبکه وایرلس بر روی سیستم ها و یا استفاده از دستگاه هایی که به این سیستم مجهز هستند انجام می پذیرد.

پوشش فواصل بالا: کابل های زوج سیم بهم تابیده حداکثر تا فاصله ۱۰۰ متر امکان ارسال اطلاعات را دارند. فیبر نوری هم برای فواصل بالا علاوه بر پر هزینه بودن دشواری خاص خود را دارد که در فواصل خیلی بالا این مسئله خود را به شدت نشان می دهد. با کمک سیستم وایرلس به راحتی می توان فواصل تا ده ها کیلومتر را به هم متصل نمود.

عدم برخورد به مشکلات کابل کشی: کابل کشی در برخی مکان ها مانند اماکن تاریخی، اجاره ای، مرتفع و امثالهم دردسر ساز می باشد. در چنین مکان هایی کابل کشی منجر به تخریب اماکن شده و یا ممکن است با مخالفت افراد روبرو گردد. با کمک فناوری وایرلس تنها با نصب یک دستگاه شبکه برقرار می گردد.

معایب شبکه وایرلس نسبت به روش کابلی

سرعت: نرخ ارسال و دریافت در شبکه های کابلی بسیار بالاتر از شبکه های بی سیم می باشد. با پیشرفت تکنولوژی مرتب به سرعت های انتقال بالاتری دست یافته می شود اما همزمان با آن سرعت انتقال اطلاعات در سیستم های کابلی نیز افزایش می باشد و همواره دارای نرخ بالاتری از وایرلس می باشد.

امنیت: امنیت اطلاعات در سیستم کابلی بسیار بالا می باشد. برای نفوذ به این سیستم باید بتوان بصورت فیزیکی به نود های شبکه دسترسی پیدا کرد و تنظیمات مربوط به امنیت شبکه را نیز خنثی نمود اما در سیستم های وایرلس به علت انتشار اطلاعات در فضا از امنیت پایین تری برخوردار می باشد.

پایداری بالاتر سیستم کابلی: سیستم شبکه مبتنی بر کابل به نسبت شبکه وایرلس از پایداری بالاتری برخوردار است و کمتر دچار مشکلات و قطعی و وصلی می گردد.

هزینه پایین تر: راه اندازی و تجهیزات شبکه کابلی از قیمت پایین تری نسبت به شبکه وایرلس برخوردار می باشد.

 تجهیزات مورد استفاده در شبکه های بی سیم

رادیو وایرلس: این دستگاه وظیفه تبدیل اطلاعات به امواج رادیویی و بالعکس را بر عهده دارد. این وسیله از یک برد الکترونیکی که پردازش اطلاعات را بر عهده دارد و یک رادیو که اطلاعات را به امواج تبدیل می کند تشکیل شده است و در یک محفظه بسته می شود.

آنتن: دستگاه های وایرلس برای ارسال و دریافت اطلاعات نیاز به آنتن دارند. آنتن ها در انواع مختلفی ساخته می شوند و دارای قدرت و زاویه های تابش متفاوتی می باشند. انواع مختلف آنتن شامل موارد زیر می شود.

Dish , Parabolic, Sector, Omni, Yagy, Flat panel, Grid

پیگتیل Pigtail: کابلی است که وظیفه انتقال اطلاعات را از رادیو به آنتن بر عهده دارد. پیگتیل ها دارای دو دسته بندی عمده می باشند.

نوع کابل Cable: که شامل LMR400, RG58, RG213 و مدلهای دیگر می باشد. نوع کابل در ایجاد افت در ارسال و دریافت اطلاعات نقش مهمی بازی می کند.

نوع کانکتور Connector: کابل برای اتصال به آنتن و رادیو از طریق کانکتور متصل میشود که شامل انواع مختلفی میباشد. از آن جمله میتوان به N-Type Male/Female, SMA,MMC, MMCX, Reverse اشاره کرد.

باکس BOX:  محفظه ای که برد وایرلس داخل آن قرار می گیرد. این باکس ها در انواع Outdoor و Indoor تولید می شود.

شبکه های وایرلس را می توان در دسته بندی های مختلفی قرار داد. در زیر چند نمونه از این دسته بندی ها آمده است

شبکه بی سیم خارجی Outdoor Wireless:  این سیستم برای انتقال اطلاعات بین دو نقطه که در فاصله دور از هم قرار دارند استفاده می شود. تجهیزات مورد استفاده برای این سیستم دارای مقاومت در برابر شرایط جوی محیط خارج از ساختمان مانند باد و باران و گرما و سرما می باشند.

شبکه بی سیم داخلی Indoor wireless:  این سیستم برای برپایی یک شبکه در محیط داخل ساختمان استفاده می شود و تجهیزات با ابعاد و ظاهر مناسب برای این محیط طراحی و ساخته می شوند.

نقطه به نقطه PTP:  این روش ارتباطی نقطه به نقطه می باشد. بدین معنی که دو نقطه با کمک ادوات وایرلس به همدیگر متصل می گردند.

یک نقطه به چند نقطه PTMP:  در این روش از یک دستگاه Access Point مرکزی بهره گیری می شود. تمامی دستگاه ها به این نقطه مرکزی که مانند سوییچ عمل کرده متصل گردیده و با هم تبادل اطلاعات می کنند.

فرکانس کاری: دستگاه های وایرلس در فرکانس های متفاوتی عمل میکنند که در باند آزاد ۹۰۰ و ۲.۴ و ۵.۸ مگاهرتز  و یا باند های دیگر با اخذ مجوز های لازم کار می کنند.

برای ثبت سفارشات خود ، لطفا موارد ذیل راتکمیل نمایید.
خاطر نشان میگردد کارشناسان این شرکت حداکثر تا ۲۴ ساعت بعد جهت ارائه خدمات با شما تماس خواهند گرفت .
با تشکر:

[formidable id=16]