LAN

شبکه محلی ( LAN)

منظور از شبکه lan چیست؟ و کاربرد آن چگونه است؟

شبکه‌ مجموعه‌ای‌ از سرویس‌ دهنده‌ها و سرویس‌ گیرنده‌های‌ متعددی‌ می‌باشد که‌ به‌ یکدیگر متصل‌ هستند. در این‌ بین‌ سرویس‌ دهنده‌ها (Server) نقش‌ خدمات‌ دهی‌، و سرویس‌ گیرنده‌ها (Client)  نقش‌ مشتری‌ را بازی‌ می‌کنند. شبکه‌ها را می‌توان‌ به‌ دو دسته‌ی‌ شبکه‌های‌ محلی‌ LAN و شبکه‌های‌ بزرگ‌تر از آن‌ (WAN) تقسیم‌ کرد.

شبکه محلی ( LAN) چیست ؟

حتماً تا به حال با اصطلاح LAN زیاد برخورد کرده اید، ولی نمی‌دانید که این کلمه چه مفهومی دارد. به همین دلیل در این نوشته می‌خواهیم به سوال LAN چیست پاسخ دهیم. کلمه LAN از سرنامه عبارات Local area network تشکیل شده است، و به معنایشبکه محلیاست. حتماً می‌دانید که می توانیم با استفاده از چند رایانه یک شبکه کوچک خانگی را راه انداخت. به این شبکه LAN گفته می‌شود. این یک تعریف بسیار ساده ولی کاملاً مفهومی از شبکه های LAN بود.

LAN  یک سیستم ارتباطی سرعت بالاست که برای اتصال کامپیوتر ها و دیگر تجهیزات (مانند پرینتر، اسکنر، دستگاه کپی و …) به یکدیگر طراحی شده است. البته LAN برای یک ناحیه کوچک مانند یک ساختمان یا یک شرکت و مانند آن طراحی شده است. با اتصال چند شبکه محلی یا LAN  به یکدیگر می توانید یک شبکه بزرگتر به نام WAN یا WIDE AREA NETWORK بسازید.

یک شبکه کامپیوتری به شما اجازه می دهد تا از قطعات و تجهیزات کامپیوتری به طور مشترک استفاده کنید.مثلاً می توانید در خرید تعداد زیادی تجهیزات گرانقیمت از قبیل پرینتر،DVD-WRITER و … و برنامه های کاربردی صرفه جویی کنید. برتری دیگر شبکه سهولت استفاده گروهی از اطلاعات است. به طوریکه از یک کامپیوتر می توان اطلاعات مورد نظر به همه کامپیوتر ها انتقال داد. شبکه های محلی که گاه به آنها شبکه های خانگی هم گفته می شود تکنولوژی دستیابی اشتراکی را اجرا می کنند. در همه این شبکه ها مسیر انتقال اطلاعات معمولاً کابل کوکسیال، کابل دو سیمه یا کابل فیبر نوری است وجود دارد.

ارتباط فیزیکی با شبکه از طریق یک کارت شبکه یا یک کارت رابط شبکه یا NIC که مخفف عبارات NETWORK INTERFACE CARD است انجام می پذیرد. کابل شبکه در نهایت به کارت شبکه متصل است. هر LAN یا شبکه محلی توپولوژی یا چیدمان هندسی خود را دارد. سه توپولوژی پایه وجود دارد: باس (گذرگاه) ، رینگ (حلقوی)، استار(ستاره). بیشتر شبکه های محلی ترکیبی از این سه چیدمان هستند.

شبکه محلی بی­سیم (WLAN)

بی سیم اصطلاحی است که برای توصیف ارتباط با استفاده از امواج الکترومغناطیس به جای استفاده از هز گونه سیم، برای انتقال سیگنال در طول مسیر ارتباطی به کار می رود. اولین تجهیزات ارتباط بی سیم در قرن بیستم مورد استفاده قرار گرفت که تحت عنوان رادیو تلگراف (با استفاده از سیستم کد گزاری مورس) از آن یاد می شود. بعدها، انواع روش های ماژوله کردن برای انتقال سایر موارد از قبیل صدا، تصویر، فکس، انتقال دیتا و … نیز توسعه پیدا کرد و در عصر حاضر، بدون شک نقش چشمگیر و خاصی در ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد. در این حوزه با انواع فناوری هایی چون شبکه های سلولی، ارتباطات ریز موجی (Microwave)، ارتباطات ماهوراه ای، سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) و شبکه های وایرلس محلی (WLAN) و … مواجه می باشیم.

یکی از مهمترین این فناوری های شبکه های بی سیم محلی WLAN است که در حوزه فعالیت های اصلی پارس تراشه پرداز قرار دارد. طبق تعریف، شبکه بی سیم محلی به شبکه ای اطلاق می شود که از استاندارد 802.11 جهت ارتباط شبکه ای، به جای استفاده از سیم بهره می برد. در عین حال این نوع شبکه می تواند مکملی برای شبکه های کابلی نیز باشد.

نرخ انتقال داده در شبکه های بی سیم محلی بین 1 تا 54 مگابایت با استفاده از استانداردهای 802.11 a/b/g می باشد که برخی از تولید کنندگان، دستگاه هایی با قابلیت انتقال 108mbps را نیز در تولیدات خود فراهم آورده اند. این نرخ در استاندارد 802.11n ارتقا یافته و قابلیت انتقال دیتا با پهنای باندی بین 300 to 600mbpsرا دارا می باشد.

امروزه به دلیل محدودیت های موجود در شبکه های کابلی مسی، گران تمام شدن شبکه های فیبر نوری و یا موجود نبودن زیر ساخت های ارتباطی مناسب، استفاده از شبکه های بی سیم بسیار رواج پیدا کرده است. به گونه ای که جایگزین مناسبی برای ارتباطات نقطه به نقطه گشته اند. رشد روز افزودن فناوری های وابسته و نیز توسعه دستگاه هایی که مسافت بیشتری را پشتیبانی کرده و یا پهنای باند بالاتری را منتقل کنند، به فراگیری این شیوه ارتباطی کمک شایانی نموده است.

در کشور ما نیز به دلیل عدم وجود برخی زیرساخت های ارتباطی، این شیوه بسیار فراگیر شده و مورد استقبال بسیاری از مشتریان جهت تامین لینک های ارتباطی قرار گرفته است.

نصب و راه اندازی شبکه LAN

نصب و راه اندازی شبکه LAN

همه خانواده ها برای دسترسی به اینترنت و به اشتراک گذاشتن فایل ها ،در انتخاب کامپیوتر های بهتر در این زمینه ها، تلاش می کنند. در اینجاست که فن آوری شبکه LAN وارد بازی می شود .تمرکز این مقاله روی فن آوری شبکه ،این که شبکه چیست ، چگونه از آن استفاده می شود و چگونه روی کامپیوتر شما نصب می شود ، خواهد بود.

فن آوری شبکه چیست؟

فن آوری شبکه کامپیوتر ،روند های مهندسی است که مربوط به ارتباط بین سیستم های کامپیوتری می شود. فن آوری شبکه به وسیله پروتکل خدماتی اینترنت (ISP) شکل گرفته است ،که این پروتکل یکتاست وبه عنوان نمونه به دو کامپیوتر  اجازه می دهد تا با هم صحبت کنند و فایل ها و پوشه های مختلف را با هم به اشتراک بگذارند. این پروتکل به دو یا چند کامپیوتر اجازه می دهد تا همزمان به اینترنت دسترسی داشته باشند ، همچنین در صورتی که این پروتکل به درستی با سیستم شما تنظیم شده باشد ، به شما اجازه دسترسی به پوشه های مختلف ، نظیر پوشه های حاوی عکس و آهنگ داخل شبکه را می دهد. شبکه های مختلف کامپیوتری بسته به خواسته شما از شبکه ،می توانند بسیار ساده و یا بسیار پیچیده باشند. بوسیله تکنولوژی روز دنیا ،یک شبکه ،بسیار آسان روی کامپیوتر نصب می شود و نگهداری از آن نیز بسیار ساده است.

انواع شبکه های کامپیوتری

دو نوع شبکه کامپیوتری وجود دارد : شبکه ای که بدون استفاده از سیم راه اندازی می شود (wireless) و  شبکه ای که از سیم برای راه اندازی استفاده می کند. تنظیم شبکه با سیم ، با کامپیوتر شما سخت تر است ولی در عوض سرعت این شبکه ۱۰ برابر شبکه بی سیم است. از دیگر مزیت های شبکه با سیم می توان به سرعت بیشتر در تجزیه و تحلیل داده ها ،حافظه بیشتر و بهتر نشان دادن اطلاعات رد و بدل شده بین کامپیوترها با سرعت بالاتر ،اشاره کرد.نصب کردن تاسیسات زیر بنایی در شبکه با سیم می تواند بسیار مشکل باشد.به خصوص اگر کابل های اتصال شبکه از میان بلوک های سیمانی یا از زیر سطح کف خانه عبور کنند.بهترین وقت برای نصب شبکه با سیم در زمان بازسازی خانه هاست که در آن زمان شما به دیوارها و زیر سطح کف خانه دسترسی دارید.

۹ نکته ی ضروری برای افزایش سرعت ویندوز ۷

 نصب کردن یک شبکه

نصب یک شبکه با سیم به عوامل متعددی وابسته است. این عوامل عبارتند از کارت اترنت، کابل هایCAT-5 و یک روتر(Router) که به وسیله اتصالات CAT-5  با روش درستی نصب شده است. کابل های CAT-5  به طور ویژه ای برای ایجاد شبکه های امن ،ساخته شده است.این کابل ها از کانکتورهای RJ45 و بوت کابل (Cable boot) استفاده می کنند. درست کردن این کابل ها ساده است، همچنین شما می توانید این کابل ها را در طول های مختلف خریداری کنید ولی برای اینکه فرآیند نصب شبکه شما مرتب باشد ، بهتر است که این کابل ها را خودتان درست کنید. برای اتصال کانکتورهای  RJ45 یک ابزار خاص ساخته شده است که در فرآیند نصب می تواند پوسته سیم را از فلز داخل آن جدا کند. پس از این کار کانکتور را به کابل متصل کنید و بوسیله ابزار مذکور این دو را محکم به هم اتصال دهید. این کار بسیار ساده است. بسیاری از کامپیوترهای سطح بالا همراه با کارت اترنت نصب شده روی آن به بازار می آیند.یک کارت اترنت اجازه دسترسی فیزیکی به محیط شبکه را می دهد.انجام این کار از هر دو طریق محیط سخت افزاری و محیط داده صورت می گیرد.

اولین قدم شما برای ایجاد یک شبکه برای خودتان ، طراحی آن است.قانون استاندارد برای شبکه های با سیم این است که طول کابل های CAT-5 تا رسیدن و اتصال به یکی از اجزای سیستم شما ، نباید بیشتر از ۷۵ متر باشد. البته بعضی از سیستم ها با استفاده از کابل های CAT-6 با طول نزدیک به ۲۰۰ متر بدون هیچ مشکلی نصب شده اند.

یک روتر به برقراری ارتباط بین کامپیوترها در اینترنت کمک می کند.روتر که در واقع مغز شبکه است،به هر کامپیوتر درون شبکه یک IP واحد اختصاص می دهد.روتر مستقیما به مودم متصل می شود و از طریق روتر کامپیوتر می تواند به شبکه متصل شود.

 نصب و راه اندازی LAN

نصب و راه اندازی LAN بسیار ساده و سرراست است.مگر در مواردی که شما از کامپیوتر های قدیمی که سیستم عامل هایی نظیر ویندوز 95 ،ویندوز 98 ویا ویندوز Me استفاده می کنند ، استفاده کنید.اگر سیستم عامل شما ویندوز XP است، مطمئن شوید که Service Pack 2 در سیستم شما نصب شده است. روند نصب و راه اندازی لن در ویندوز XP بسیار شبیه ویندوز ویستا است.وقتی مطمئن شدید که تمام کارها طبق دستورالعمل تولید کننده انجام شده است و همه چیز به درستی جمع آوری شده است، می توانید فرآیند نصب و راه اندازی را شروع کنید.

ما فرض می کنیم که کارت شبکه شما نصب شده است و همه کابل ها متصل هستند. منوی استارت ویندوز را باز کرده و به Control Panel بروید وسپس به Network Setup Wizard بروید. بعد از رفتن به تنظیمات شبکه پنجره‌ای باز می شود که شما را در روند نصب و راه اندازی راهنمایی می کند.روی دکمهNext کلیک کنید.

۱۰ نکته برای افزایش سرعت گوشی اندروید

 

 

برای ثبت سفارشات خود ، لطفا موارد ذیل راتکمیل نمایید.
خاطر نشان میگردد کارشناسان این شرکت حداکثر تا 24 ساعت بعد جهت ارائه خدمات با شما تماس خواهند گرفت .
با تشکر:

ثبت سفارش LAN
حقیقی / حقوقی