ساختار کابل خاکی (OBUC)


در مقاله زیر ساختار کابل فیبر نوری خاکی را بررسی می کنیم .
مشخصه بارز این نوع کابل دارا بودن دو لایه روکش به طور معمول پلی اتیلنی و نوار جاذب رطوبت می باشد . کابل های قدیمی خاکی به جای نوار جاذب رطوبت از ژله استفاده میکرد، این نوع کابل به کابل خاکی ژله ای معروف بود . استفاده از نوار جاذب رطوبت به جای ژله مقرون به صرفه می باشد .

۱- Central Strength member : لایه مقاوم مرکزی دارای جنس غیرفلزی که دارای الیاف فیبری رزین شده می باشد که به ‎(Fiber reinforced plastic) FRP‏ مشهور است . مدول یانگ (young modulus) این ماده، ۵۰۰۰۰N/mm2m می باشد که باعث استحکام کابل فیبر نوری می شود .
۲- Water Swellable Yarn : دو نخ جاذب رطوبت و آب به صورت هلالی دور FRP تنیده می شود تا مانع ورود آب و رطوبت به داخل کابل شود هر گرم از نخ باید بیشتر از ۳۵ml آب و رطوبت جذب کند .
۳ – Loose tube : مواد تشکیل دهنده لوزتیوب ‎(Polybuthylen tereftalat) PBT‏ می باشد لوزتیوب به حالت SZ دور FRP استرند می شود. تار فیبر نوری به شدت شکننده می باشد برای جلوگیری از قطع شدن فیبر در داخل لوزتیوب همراه با ژل سرد استرند می شود . طبق استاندارد مخابرات ایران ابعاد لوزتیوب به صورتی باید باشد که قطر داخلی آن ۶۵% قطر خارجی آن باشد که در این صورت حداقل ضخامت تعریف شده برای لوزتیوب ۰.۴mm می باشد.
۴ – Thixotropic Jelly : معروف به ژله سرد می باشد برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به داخل لوزتیوب برای محافظت از تار فیبر نوری استفاده می شود . رطوبت به مرور زمان باعث از بین رفتن کابل می باشد . این ژله به هیچ وجه سمی نمی باشد .
۵ – Water Swellabale Tape : یک لایه نوار جذب رطوبت آب با مقدار کمی Overlap روی لوزتیوب برای جلوگیری از ورود آب و رطوبت به داخل کابل فیبر نوری استفاده می شود .که شامل مواد زیر می باشد
• Polyester non-woven fabric
• پودر محلول در آب Water Soluble Powder
• ضد جویدگی Corrosion inhibitor
۶ – Ripcords دو ریپ کورد در دو نقطه مخالف کابل زیر ژاکت اول و دو ریپ کورد زیر ژاکت دوم برای راحت لخت شدن کابل گذاشته می شود و معمولا جنس ریپ کورد ابریشم می باشد .
۷ – First Jacket : روکش اول یک لایه پلی اتیلن اکثراً LDPE به ضخامت نامی ۱.۵mm توسط دستگاه Extruder روی نوار جاذب رطوبت روکش می شود . دارا بودن دو لایه روکش به این علت می باشد که عموماً در شبکه های زیرساخت و بین شهری جهت مسافت های طولانی مورد استفاده قرار می گیرد و مستقیماً داخل خاک دفن می گردد دارای مقاومت بیشتری در برابر عوامل طبیعی مانند سیل و زلزله باشد .
۸ – Armoring : نوار استیل کرکره ای(Corrugated Steel) که جنس کوپلیمری دارد یا دو طرف آن دارای روکش قلع می باشد . زره باعث افزایش مقاومت کابل در برابر ضربه ها میشود . زره کابل از حمله موجودات موذی جونده مانند موش جلوگیری می کند . این طبق استاندارد مخابرات ایران ضخامت نامی لایه Armoring بدون کوپلیمر ۰.۱۵mm و با کوپلیمر ۰.۳۸mm می باشد .
۹ – Outer Jacket : جنس روکش بیرونی اکثراً Polyethylene از نوع HDPE می باشد . ضخامت نامی روکش بیرونی ۲mm می باشد . این لایه خارجی ترین لایه می باشد و محافظت اصلی از کابل به عهده این کابل می باشد . در بعضی موارد خاص برای کابل های نظامی به جای پلی اتیلن از ترموپلاست ها استفاده می شود .