ویندوز 23و 64 بیتی
20 مه

تفاوت نسخه ۳۲ بیت و ۶۴ بیت در ویندوز  


تفاوت نسخه های ۳۲ و ۶۴ بیتی ویندوز

ابتداء ببینیم چه فرقی بین عدد ۳۲ با ۶۴ (تفاوت نسخه های ۳۲ و ۶۴ بیتی ویندوز ) وجود دارد ، همان طور که ملاحظه می کنید عدد ۶۴ بزرگتر است و این عدد به تعداد بیت ها Bits اشاره دارد که فایده مهمی بر آن مترتب است مثلا وقتی BIT بیشتر باشد داده ها سریعتر پردازش می شوند و به طور کل پردازنده ها اجازه پردازش برنامه های بیشتری را دارند و در آن واحد می توان با آنها کار کرد بدون اینکه موجب هنگ کردن سیستم شود. همچنین هر زمانی که تعداد Bit بیشتر باشد تقاضای سیستم برای حجم بیشتر از رم ها و بهره وری ، بیشتر خواهد بود و در نتیجه موجب سریعتر شدن سیستم خواهد شد به عبارت ساده تعداد بالای بیت امکان افزایش رم را به همراه خواهد داشت و افزایش رم نیز موجب سرعت کامپیوتر خواهد شد. این فعلا در مورد آشنایی با بیت bit بود اما ببینیم فرق عدد ۳۲ با ۶۴ چیست؟

فرق بین 32 بیت و 64 بیت در ویندوز و نرم افزارها
                                 فرق بین نسخه ویندوز ۳۲ بیتی با ویندوز ۶۴ بیتی 

فرق ویندوز ۳۲ بیتی با ۶۴ بیتی ویندوز

در فرق بین تفاوت نسخه های ۳۲ و ۶۴ بیتی ویندوز ما می توانیم بگویم که منحصر در رم ها و ظرفیت مشخص شده می باشد مثلا نسخه ۳۲ بیت ویندوز بیش از ۴ گیگ رم را قبول نمیکند و این امر موجب خواهد شد که نتوانید از سیستم برای کارهای سنگین مثل برنامه های ویرایشگر تصویر و ویدیو یا بازیها ، استفاده کنید چون شما منحصر به استفاده از حجم معینی از قطعات کامپیوتر مثل رم ها شده اید به طوری که جهت افزایش سرعت نیاز به اضافه کردن رم خواهید داشت و اینجاست که نیاز به استفاده از ویندوز ۶۴ پیدا می کنید چون به شما اجازه می دهد تا ۱۹۲ گیگ رم استفاده کنید. می توانید محدودیت های حافظه برای نسخه های ویندوز در سایت مایکروسافت را مشاهده نمایید.

با استفاده از نسخه ۶۴ بیت و مصرف رم ها به طور کامل سیستم عملکرد بهتری خواهد داشت یعنی وقتی شما از نسخه ۶۴ استفاده می کنید و از تمام حجم رم ها نیز بهره می برید در نتیجه با برنامه و نرم افزارهای سنگین به راحتی می توانید کار کنید این طور نیست که اگر با فتوشاپ کار میکنید نتوانید برنامه دیگری را کنار آن باز کنید ، در واقع پردازش داده ها در آن واحد و سریع صورت خواهند گرفت لذا اگر از نسخه ۶۴ بیت و رم ۴ گیگ هم که استفاده کنید می توانید از برنامه هایی که با معماری ۳۲ بیت کار میکنند بهره ببرید در حقیقت ویژگی معماری ۶۴ بیت این است که با برنامه های ۳۲ بیت سازگاری دارد.

فرق بین 32 بیت و 64 بیت در ویندوز و نرم افزارها
فرق بین نرم افزار ۳۲ بیت و ۶۴ بیت

تفاوت نسخه ۳۲ بیت و ۶۴ بیت در ویندوز  

حتما ملاحظه کردید وقتی به سایتی برای دانلود نرم افزار می روید و روی کلید دانلود Download که می زنید به صفحه ایی منتقل می شوید که باید از میان نسخه ۳۲ بیت و ۶۴ بیت به تناسب سیستم خود یکی را انتخاب نمایید اما آیا بین این دو نسخه نرم افزار اختلافی است؟ بله ، اختلاف اول در سایز آنهاست ، اگر یک نگاهی به حجم نسخه ۳۲ بیت بیندازید میبینید که کمتر از حجم ۶۴ بیت است به خاطر اینکه نسخه ۶۴ بیت حاوی مزایا و خصوصیات بیشتری است که در نسخه ۳۲ بیت وجود ندارد ، به سبب نیاز به رم بیشتر و امکانات بالای کامپیوتر چون به هر حال نسخه ۶۴ بیت قرار است در سیستمی که از معماری ۶۴ بیت استفاده می کند ، به کار گرفته شود.

تجربه شخصی بنده ؛ زمانی که از برنامه ایی مثل فتوشاپ نسخه ۳۲ بیت روی سیستم قدیمی که با معماری ۳۲ کار میکند ، استفاده می کردم و سپس به کامپیوتر ۶۴ بیت منتقل شدم تفاوت به وضوح برایم آشکار شد یعنی تفاوت زمان اجراء برنامه در دو سیستم را متوجه شدم. چه بسا به خاطر این باشد که نسخه ۶۴ بیت فتوشاپ منابع سیستم را به طور کامل مصرف میکند بر عکس نسخه ۳۲ بیت ، که فرصتی پیدا نمیکند تا تمام خصوصیاتی که در برنامه نسخه ۶۴ بیتی وجود دارد را به نمایش بگذارد.

فرق بین 32 بیت و 64 بیت در ویندوز و نرم افزارها
سوال در رابطه با ۳۲ بیت و ۶۴ بیت

در ادامه چند سوال مطرح خواهم کرد که شاید در ذهن شما هم آمده باشد؛

آیا می توانم نرم افزار ۳۲ بیتی را روی نسخه ویندوز ۶۴ بیت اجراء کنم؟

بله  وقتی نسخه ۶۴ بیتی نرم افزاری وجود نداشته باشد شما می توانید برنامه ۳۲ بیتی را روی کامپیوتر ۶۴ بیتی نصب کنید اما همیشه این طور نیست شاید نرم افزار ۳۲ بیتی وجود داشته باشد که روی نسخه ویندوز ۶۴ بیت اجراء نشود.

آیا وقتی کامپیوتر قدیمی دارم می توانم به معماری ۶۴ بیت انتقال بدهم؟

پردازنده کامپیوتر شاید معماری ۶۴ بیت را پشتیبانی کند اما قطعات دیگر مثل کارت گرافیک یا شبکه درایوری که اجازه دهد تا با معماری ۶۴ بیت کار کنید وجود ندارد با توجه به این که به هر حال کارت قدیمی بوده و پشتیبانی نمی کند.

چگونه مطمئن شویم که کامپیوتر فقط از هسته ۳۲ بیت پشتیبانی می کند یا ۶۴ بیت؟

خیلی ساده با استفاده از ابزار Securable می توانید بفهمید که سیستم شما واجد شرایط هسته ۶۴ بیتی است فقط یا ۳۲ بیتی.

آیا می توان درایورهای ۳۲ بیت را روی کامپیوتر ۶۴ بیت یا بر عکس نصب کرد؟

متاسفانه باید بگویم که خیر ، امکان ندارد که بتوانید درایورهای مخصوص به معماری ۳۲ بیت را روی کامپیوتر ۶۴ بیت یا بر عکس نصب کنید و اگر این کار صورت گیرد ممکن است کامپیوتر شما با مشکل روبرو شود مثل مشکل صفحه آبی مرگ.

رم کامپیوترم بالاست و سیستم با نسخه ۶۴ بیت کار می کند اما چرا رم را به طور کامل نمی خواند؟

این مشکل برای خیلی از کاربران پیش می آید ، با وجودی که هسته ۶۴ بیت دارند که می تواند تا ۱۹۲ گیگ یا بیشتر را قبول کند با این حال سیستم حجم کامل را استفاده نمی کند. در رابطه با این مشکل حتما بعدا مطلبی مستقل ارائه خواهم کرد.

چگونه قبل از خرید بفهمم پردازنده ، هسته ۶۴ بیت را پشتیبانی می کند؟

بیشتر و یا بگویم همه ی پردازنده های جدید از هسته های ۶۴ بیت پشتیبانی می کنند اما اگر می خواهید یک پردازنده قدیمی انتخاب کنید و بدانید که آیا از ۶۴ بیت پشتیبانی می کند یا خیر توصیه می کنم مشخصات پردازنده را روی سایت رسمی شرکت سازنده بررسی کنید مثل اینتل یا AMD.

آیا وقتی رم کمتر از ۴ گیگ داریم می توانیم به هسته ۶۴ بیت منتقل شویم؟

بله ، مقدار مشخصی از رم برای انتقال به معماری ۶۴ بیت ، وجود ندارد حتی می توانید از ۵۱۲ م

 

سوالات متداول

از کجا بفهمم که ویندوز من ۶۴ بیتی است یا ۳۲ بیتی؟

عموما هر جا دیدید که در مورد سیستم شما عدد ۶۴ بود بدانید که ویندوز شما ۶۴ بیتی است. اما همین جوری هم نیست طبیعتا. چند راه ساده به شما نشان می‌دهم که مطمئن بشوید.

اگر ویندوز شما قدیمی‌تر از XP است پس حتما ۳۲ بیتی یا پایین‌تر است.

اگر ویندوز شما xp یا windows sever یا چیزی شبیه این است از منوی Start گزینه Run را می‌زنیم و در کادر مربوطه تایپ می‌کنیم dxdiag. پنجره‌ای مانند پنجره زیر نشان داده می‌شود که روبروی Operating System، اگر ۶۴ بیتی باشد می‌نویسد. به عکس دقت کنید.

تفاوت ویندوز 32بیت با 64بیت

اگر ویستا یا Seven دارید به ترتیب روند زیر را می‌رویم. دقیقا جلوی System type 32 بیتی بودن یا ۶۴ بیتی بودن را مشخص می‌کند:

Start -> Control Panel  -> System and Maintenance -> System

تفاوت ویندوز 32بیت با 64بیت

 

 

کاربران مک و لینوکس از کجا می‌توانند پی به ۳۲ بیتی بودن یا ۶۴ بیتی بودن سیستم‌عاملشان ببرند؟

اگر لینوکس دارید در خط فرمان از uname استفاده کنید تا با پاسخ‌هایی مثل x86_64 یا ia64 پاسخ شما را بدهد. فقط یادتان باشد i386 یک نسخه ۳۲ بیتی است.

اگر مک دارید یا از محصولات اپل در این زمینه استفاده می‌کنید باید ورژن مک‌تان را به دست آورید. برای این کار از منوی Apple به دنبال About this Mac بگردید.

تفاوت ویندوز 32بیت با 64بیت

مک‌هایی که جدیدا ارائه و فروخته می‌شود همه از سیستم عامل و پردازنده ۶۴ بیت استفاده می‌کند. اگر مک شما نو نیست می‌توانید به پردازنده نگاه کنید. Intel Core 2 Duo, Intel Xeon و از خانواده اپل، PowerPC G5 ها ۶۴ بیتی هستند.

Mac OS X 10.5 به بالا هم همه ۶۴ بیتی هستند و پایین‌تر ۳۲ بیتی.

 

آیا برنامه‌های ۳۲ بیتی در ویندوز ۶۴ بیتی اجرا می‌شود؟

پاسخ بله است! WoW64 این کار را برای شما می‌کند. Windows-on-Windows 64-bit یک نرم‌افزار شبیه‌ساز است که برنامه‌های ۳۲ بیتی را، اگر دارای فاکتورهای موردنیاز WOW64 باشند، در ویندوز ۶۴ بیتی هم اجرا می‌کند. ولی اگر نداشته باشد کاری از دستتان ساخته نیست.

خیال‌تان راحت که اکثر نرم‌افزارهای شرکت‌های معروف، اگر نسخه ۶۴ بیتی نداشته باشند هم، در ویندوز ۶۴ بیتی اجرا می‌شوند.

 

اینجا یک لیست از نرم‌افزارهایی را داریم که خود شرکت یک نسخه ۶۴ بیتی از آنها را ارائه کرده است. به این نرم‌افزارهاnative x86-64 Windows software می‌گوییم.

 

سرعت اجرای برنامه‌های ۳۲ بیتی در ویندوز ۶۴ بیتی کمتر است؟

قاعدتا باید این طور باشد چون شما دارید برنامه را در یک برنامه واسطه ( WOW64 ) اجرا می‌کنید اما در عمل این طور نیست.

آنقدر سیستم‌های امروز قدرتمند شده‌اند که این استفاده از WOW64 اصلا به چشم شما نمی‌آید. در ثانی اگر رم بالایی داشته باشید، مثلا ۵  گیگ رم، آن وقت چون از اضافه Ram شما هم استفاده می‌شود، سرعت شما بسیار بالاتر هم می‌رود.

 

آیا نرم‌افزاری داریم که فقط روی سیستم‌ ۶۴ بیتی اجرا بشود؟

الان این جور نرم‌افزارها خیلی کم هستند اما همیشه در روی یک پاشنه نمی‌چرخد. چند سال پیش نرم‌افزارهای ۳۲ بیتی هم کم بودند. من فکر می‌کنم چند سال دیگر نرم‌افزار ۱۶ بیتی را نشود پیدا کرد و نرم‌افزارهای روز همه ۶۴ بیتی شده باشند و معدود نرم‌افزارهایی هم باشند که ۳۲ بیتی باشند هنوز. آن زمان می‌رویم سراغ نرم‌افزارهای ۱۲۸ بیتی.

فقط برای این که بدانید این مسئله چقدر جدی است باید بگویم نرم‌افزارهایی مثل Exchange 2007 فقط روی سیستم‌های ۶۴ بیتی اجرا می‌شود.

 

چه زمانی باید روی سیستم عامل ۶۴ بیتی خط بکشم؟

درست است که من به شما پیشنهاد می‌کنم که بروید سمت ویندوز ۶۴ بیتی ولی قصد فریب شما را ندارم پس به شما واقعیاتی را باید بگویم.

اگر سیستم شما کمتر از ۲ گیگ رم دارد، بعد از رفتن به سمت ۶۴ بیت، تغییر محسوسی مشاهده نمی‌کنید.

اگر یک برنامه دارید که با ویندوز ۳٫۱ یا DOS نوشته شده است احتمالا دیگر نمی‌توانید از آن برنامه استفاده کنید چون در ویندوز ۶۴ بیتی، امکان اجرای برنامه‌های ۱۶ بیتی وجود ندارد. کلا باید حواستان باشد در مورد برنامه‌های قدیمی.

اگر شما سخت‌افزاری بسیار قدیمی دارید که از پشتیبانی سازنده در آمده است یک بدشانسی بزرگ گریبان‌تان را می‌گیرد چون در این صورت ممکن است درایور سخت‌افزار شما برای ویندوز ۶۴ بیتی نوشته نشده باشد. متاسفانه درایور ۳۲ بیتی به درد ویندوز ۶۴ بیتی نمی‌خورد.

 

می‌خواهم یک ویندوز ۶۴ بیتی نصب کنم. چه CPU ( پردازنده ) هایی ویندوز ۶۴ بیتی را اجرا می‌کنند؟

جواب این سوال خیلی ساده نیست اما من در چند خط به شما می‌گویم چطوری بتوانید سریعا بفهمید. چون اکثر پردازنده‌های موجود در ایران AMD یا Intel است فقط در مورد این دو توضیح می‌دهم.

اگر AMD Duron است باید بدانید پردازنده شما، ویندوز ۶۴ بیتی را ساپورت نمی‌کند. اگر Sempron جدید است از ۶۴ بیتی به احتمال زیاد پشتیبانی می‌کند و اگر قدیمی است نمی‌کند. برای مطمئن شدن از این موضوع به سایت شرکت رجوع کنید. توی سایت شرکت نوع پردازنده را پیدا کنید و ببینید جلوی Operating Mode 64 Bit چی نوشته است. اگر dxdiag را در RUN ویندوز بزنید مدل دقیق را به شما می‌گوید.

اگر نوع پردازنده شما AMD Opteron یا AMD X2 یا AMD FX, یا مدل بسیار رایج Athlon64 است حتما از ۶۴ بیت پشتیبانی می‌کند. با پردازنده‌های AMD Turion notebook هم می‌توانید تجربه یک ویندوز ۶۴ بیتی را داشته باشید.

 

اگر پردازنده شما Intel است باید بدانید Intel Core Duo notebook و Intel Pentium M notebook نمی‌توانند از ویندوزهای ۶۴ بیتی پشتیبانی کنند و پردازنده‌های زیر همه قابلیت اجرای ویندوز ۶۴ بیتی را دارند:

Turion notebook processors

Pentium D and Celeron D

Core 2 processors (mobile, desktop, and server)

 

 

کلا یادتان باشد همه پردازنده‌های جدید شرکت‌ها از پردازش ۶۴ بیتی پشتیبانی می‌کنند.

 

از کجا بفهمم که درایور مناسب ویندوز ۶۴ بیتی را دارم یا نه؟

برای اینکار بهترین کار استفاده از سایت سازنده قطعه سخت‌افزاری است. از هر راه دیگری بروید تویش شک و تردید است.

اما مایکروسافت یک برنامه بسیار کوچک و مفید برای ویندوز ۷ معرفی کرده است به نام Windows 7 UpgradeAdvisor که دو گزارش به شما می‌دهد. یکی اینکه کامپیوتر شما برای نصب ویندوز هفت ۳۲ مناسب است یا نه؟ یک گزارش هم مانند قبلی ولی در مورد Windows seven 64 bit.

تفاوت ویندوز 32بیت با 64بیت

یادتان باشد که درایورها برنامه‌های مهمی هستند و نباید در مورد آنها غفلت کرد.

 

خرید لایسنس های اصلی مایکروسافت

دیدگاه بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.